Ruzorin

Varsa şekliniz arenaya bekleriz
Moderatör
Disec
Katılım
9 Nisan 2020
Mesajlar
166
Tepkime puanı
74
Puanları
50
Madalyalar
2
  • Emektar
  • Konu KaşifiOpera “Opera GX” i piyasaya sürdü ve dünyanın ilk oyun tarayıcısı olarak tanıttı. Oyundan ilham alan temanın ve Razer Chroma entegrasyonunun ötesinde çok ilginç bir CPU ve RAM sınırlayıcı özelliği var. Ancak PC oyununuzu hızlandıracak mı?

Opera GX Nedir?

Opera GX, Windows PC’ler için bir masaüstü web tarayıcısıdır. İsme rağmen, Steam’in yerleşik tarayıcısı Steam yer paylaşımında çalıştığı için oyunlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir tarayıcıdır.


Opera’nın standart sürümü gibi, Opera GX de Google Chrome web tarayıcısının ve yaklaşmakta olan Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısının temelini oluşturan açık kaynaklı proje Chromium’a dayanıyor. Web siteleri Chrome ile aynı görünmelidir ve Chrome uzantılarını bu tarayıcıya da yükleyebilirsiniz.

Oyun Tarayıcısı Nedir?

Opera GX’in oyun performansınızı önemli ölçüde artırmasını beklemeyin. Bu tarayıcı çoğunlukla “oyuncular” için tasarlanmış özellikler içerir: Razer Chroma entegrasyonu, yerleşik oyun haberleri ve fırsatları, Twitch paneli ve oyun müziği tasarımcısı tarafından ses efektleri ile oyundan ilham alan bir tema.

Performansınızı artırabilecek tek özellik “GX Denetimi” dir: Web tarayıcınızın kullanacağı bellek ve CPU süresini sınırlandırabilen yerleşik RAM ve CPU sınırlayıcıları vardır.


Oyun TemasıFark edeceğiniz ilk şey tema: Opera GX, “oyun tarayıcısını” kalbe götürüyor, karanlık bir tema ve oyun çevre birimlerine ve PC’lere özgü parlak renklere gidiyor. Tarayıcının sağ üst köşesindeki “Kolay Kurulum” simgesine hızlı bir şekilde tıklayarak, tarayıcının öne çıkan noktaları için önceden seçilmiş birkaç renkten birini veya istediğiniz herhangi bir rengi seçebilirsiniz. Özelleştirilebilir duvar kağıtları da mevcuttur.

Bu tarayıcıda Razer Chroma entegrasyonu da bulunmaktadır. Burada “Razer Chroma” seçeneğini etkinleştirdiğinizde tarayıcıda seçtiğiniz herhangi bir renk, Razer’ın DeathAdder Elite oyun faresi veya BlackWidow klavyesi gibi Chroma özellikli aksesuarlarda çoğaltılacaktır. Tarayıcı temanızı ve RGB renginizi aynı anda değiştirmenin şık bir yoludur.

GX Kontrolü: RAM ve CPU SınırlayıcılarıTemanın ve Razer Chroma entegrasyonunun ötesinde, en ilginç özellik tarayıcının “GX Control” olarak adlandırdığı özelliktir.

Kenar çubuğundaki GX Denetimi düğmesini tıkladığınızda “RAM Sınırlayıcı” ve “CPU Sınırlayıcı” içeren bir panel elde edersiniz. Örneğin, tarayıcıyı sisteminizin 12 GB RAM’inin veya sınırının yalnızca 3 GB’ını kullanmaya zorlayabilirsiniz.

Bu oldukça benzersiz bir özellik. Her zaman etkin durumda bırakmak, tarayıcınızı daha yavaş hale getirir. Ancak, oyunlar için kaynak boşaltmak üzere sekmeleri manuel olarak kapatmak istemiyorsanız, sınırlayıcılar belki de yardımcı olabilir.

Elbette bundan bir performans artışı alıp almayacağınız belli değil. Windows’un kaynakları otomatik olarak yönetmesi gerekiyor ve bir oyun oynarken tarayıcınızın yolundan çekilmesi gerekiyor. Ancak bu her zaman düzgün çalışmaz, bu yüzden oyuncular tarayıcılarını kapatma eğilimindedir ve oyun oynarken arka planda 100 sekme açık bırakmazlar.

“Opera GX’ten önce oyuncular oyun deneyimini yavaşlatmamak için tarayıcılarını sık sık kapattılar. İnsanların oyunlarının web’de yaptıklarından ödün vermelerine gerek kalmadan daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için GX Control özelliğini geliştirdik ”diye açıklıyor Opera’dan Maciej Kocemba.

Ayrıca, bu tarayıcının web oyunlarını hiçbir şekilde hızlandırmayacağını da belirtmek gerekir. Performans özellikleri yalnızca yoldan çıkmak ve web sayfalarının kullanabileceği kaynakları sınırlamakla ilgilidir.

Oyun Tarayıcısı Diğer Neleri İçerir?
Bu tarayıcı oyuncular için üretilmiştir. “GX Köşesi” paneli her zaman sekme çubuğunuzun sol köşesinde bulunur. Yaklaşan oyunlar hakkında haberler ve satışa sunulan oyunlara bağlantılar içeren bir fırsatlar toplayıcısı sunuyor. Ayrıca, varsayılan olarak size özel bir oyun haberleri akışı sağlayan bir “Günlük Haberler” bölümüne sahiptir.

Kenar çubuğunda, takip ettiğiniz kanallara göz atabileceğiniz, şu anda kimin çevrimiçi akış yaptığını görebileceğiniz ve hatta takip ettiğiniz bir kanal canlı akışa başladığında bile bildirim alabileceğiniz yerleşik bir panel bulunur.

Opera GX ayrıca Hızlı Arama (Yeni Sekme) sayfasındaki simgelerin üzerine geldiğiniz zaman da dahil olmak üzere “GX Sound” ses efektlerini çalar. Opera bununla gurur duyuyor, “ses tasarımcısı Rubén Rincón ve son zamanlarda Gris oyunu orijinal film müziği için BAFTA Oyun Ödülleri’nde aday gösterilen grup Berlinist ile işbirliği içinde oluşturulduklarından ötürü övünüyorlar.” devre dışı bırakabilirsiniz.

Normal Opera Tarayıcı Özelliklerine Sahip Olacaksınız

Opera GX ayrıca Opera’da bulunan diğer bazı özellikleri de sunar. Örneğin, mesajlaşma kenar çubuğunda da bulunur; Facebook Messenger, Telegram, Vkontakte ve WhatsApp entegre edilmiştir ve doğrudan tarayıcınızın arayüzünden sohbet edebilirsiniz.

Opera gibi, Opera GX ayrıca yerleşik bir reklam engelleyici, ücretsiz VPN ve web tarayıcınızın dışındaki daha küçük bir katmanda video oynatmanıza olanak tanıyan bir “video çıkışı” özelliğine sahiptir. Opera, oynarken bir oyunun üst kısmında bir videoyu ya da başka bir videoyu izleyebilmeniz için bir “Oyun üzerinden video” özelliğinin geleceğini vaat ediyor, ancak bu henüz mevcut değil.

Kullanmalı Mısınız?Görünüşü seviyorsanız veya Razer Chroma ve Twitch entegrasyonu gibi özellikleri istiyorsanız, devam edin ve Opera GX kullanın. Olağandışı görünüme rağmen web siteleriyle Chrome gibi çalışması gereken oldukça standart bir Chromium tarayıcısıdır.

Ancak buradaki ana cazibe: Estetik ve Twitch entegrasyonu, oyun haberleri gibi yerleşik oyun kültürü özellikleri. Opera GX’in ilk sürümü, sürüm numarasını “LVL 1” olarak bile tanımlıyor.

Sınırlayıcılar, bir süredir tarayıcıda gördüğümüz en ilginç özelliklerden biridir ve oynamaya değer olabilir. Ancak, büyük performans artışları beklemeyin. Dikkat edin: Bunları her zaman etkin bırakırsanız, daha yavaş bir tarayıcı kullanırsınız.
 
Üst