ArdaGnsrn

Eskiden ekmek aslanın ağzındaydı artık aslan da aç
Site Sahibi
Madalyalar
3
  • Konu Kaşifi
  • Etkinlik Delisi
  • Emektar
Linux makinenizde minecraft sunucunuzu hostluyorsanız sunucunuz kapandıktan sonra otomatik olarak yeniden başlatmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
Bu kod tüm Linux tabanlı işletim sistemleri için geçerli olacaktır. (Ubuntu Server, CentOS Server vb. vb.)

DipNot: Kendi sunucum olan ImperialCube'de bu sistemi kullanmıyorum. Bu kodu test sunucunuz için kullanmanızı öneririm.

1593239958046.png

Nasıl kullanılır?
  1. Öncelikle burası gözünüze uzun gelmesin kesinlikle. Kesinlikle kurulumu ve kullanımı inanılmaz kolay. Herkesin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalıştığım için uzun oldu.
  2. Sunucunuzun olduğu dosyaya cd komutu yardımıyla ulaşın. (Örnek: cd /home/imperialcube/skyblock)
  3. Daha sonra klasörünüzün içerisinde touch komutu yardımıyla bir dosya oluşturun. Bunu kesinlikle komutlarla yapmalısınız aksi taktirde çalışmayabilir! (Örnek: touch start.sh)
  4. Dosyamızı da oluşturduktan sonra artık dosyamızın içerisine kodlarımızı girebiliriz. Bunun için ben kullanışlı olduğu için nano text editörünü kullanıyorum. Nano text editörünü yüklemek için buraya tıklayabilirsiniz. (Komut: nano start.sh) (Ek Not: Ubuntu için eğer yetki hatası alırsanız komutun başına sudo koymayı unutmayın!)
  5. Kopyaladığımız kodları mouse'nin sağ tuşunu kullanarak yapıştırıyoruz ve Ctrl + X kombinasyonlarını kullanıyoruz.
  6. İlk soruya Y cevabını veriyoruz, ikinci soruda ise enter tuşuna basıp devam ediyoruz.
  7. Evet dosyalarımız hazır şu anda sadece çalıştırma aşaması kaldı.
  8. Çalıştırma işini kesinlike bash kullanarak (direkt olarak) yapmıyoruz. Çalıştırmak için screen komutunu kullanacağız. (Komut: screen -S test sh start.sh) (Not: Büyük küçük harf duyarlıdır!)
  9. Evet tebrikler! Artık sunucunuz kapandığına otomatik olarak yeniden başlatılacak. Bunu durdurmak için ise sunucunuz kapandığı sırada Ctrl + C kombinasyonlarını kullanmanız yeterlidir.
  10. Eğer bu ekrandan nasıl çıkacağınız bilmiyorsanız ise Ctrl + A + D kombinasyonlarını kullanarak bu ekrandan çıkış yapabilirsiniz.
  11. Daha sonra bu ekrana tekrardan giriş yapabilmek için ise screen -r test komutunu kullanabilirsiniz.
Not: Kodların en altında bulunan java -Xms2G -Xmx3G -jar spigot.jar satırını kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir. "-Xms2G" sunucunuz boşta olsa bile 2 GB ram'i kendine saklayacağı anlamına gelir. "-Xmx3G" ise maksimum 3 GB ram kullanabileceği anlamına gelir. Ayrıca eğer sunucunuzun spigot dosyasının adı spigot.jar değilse değiştirmeniz veya kodlardan da kullandığınız şekilde güncellemeniz gerekmektedir.

Gizlenmiş İçerik
İçeriği görüntüleyebilmek için foruma kayıt olmanız veya daha önce kayıt olduysanız giriş yapmanız gerekmektedir.
Paylaşılma durumunda kaynak verilmesi zorunludur.

Son düzenleme:

ThunderEfe

Moderatör
Moderatör
Madalyalar
2
  • Konu Kaşifi
  • Emektar
Yararlı bir konu olmuş.Paylaşımınız için teşekkür ederim.