Ruzorin

Mike Tyson ne dediydi?
Disec
Katılım
9 Nisan 2020
Mesajlar
170
Tepkime puanı
77
Puanları
50
Madalyalar
2
  • Emektar
  • Konu Kaşifi
Dünyanın en başarılı ve en kendine has oyun tasarımcılarından biri olan Hideo Kojima, özellikle senaryo yazımları ile dikkat çeken biri. Hideo Kojima oyunları, oyun endüstrisinde özel bir yere sahip olan oldukça kapsamlı ve çarpıcı oyunlar olarak ön plana çıkıyor. İlk olarak Metal Gear Serisi ile adından sıkça söz ettiren Kojima, zamanla çalışmakta olduğu şirketin dahi önüne geçmeyi başarmıştır. Küçüklüğünden beri sanatçı olmak isteyen bu dahi kişilik sanatçılığını geliştirdiği pek çok oyunda da gözler önüne seriyor. Hikaye yazımında küçük yaşlardan beri iyi olan Kojima, bu yeteneğini piyasaya sürdüğü her oyunda gösteriyor. Gelin, bu yazımızda en iyi Hideo Kojima oyunları listesine birlikte bakalım.

Metal Gear Serisi
Metal Gear

Hideo Kojima oyunları denildiğinde akla ilk olarak efsanevi oyun serisi Metal Gear gelmesi oldukça normal. İlk olarak 1987 yılında yayınlanan serinin ilk oyunu Metal Gaer, Konami firması tarafından geliştirilmiştir. Oyunun geliştiricisi ise Kojima’dır. Kojima, başka bir oyun için geliştirme yaparken Konami içerisinde bu muhteşem oyunun başına getirilmiştir.

Oyun serisinin yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaryosunu üstlenen Kojima, zekasını ilk olarak bu seride göstermeyi başarmıştır. Oyundaki “Solid Snake” karakterinin yaratılışından hapishane kaçış eklentilerine kadar pek çok önemli detay Kojima tarafından işlenmiştir. Metal Gear ile ilk kez farklı bir oyun deneyimi sunulmuş ve dahi Kojima da kendi adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Serinin son oyunu olan Metal Gear Solid V: The Phantom Pain de 1 Eylül 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Yani 1987 yılından 2015 yılına dek süren bir yolculukta seriye ait pek çok etkili yapım ortaya çıkmıştır. Günümüzde de Metal Gear serisi, hala en başarılı bilgisayar oyunlarından biri olarak kabul ediliyor. Hideo Kojima başarısı da bu kusursuz oyun sayesinde perçinlenmiştir.

Snatcher
Snatcher


En iyi Hideo Kojima oyunları arasında gösterilen bir diğer oyun da cyberpunk türünde yapılan Snatcher’dır. İlk olarak 1988 yılında yayınlanan oyunun yaratıcı firması da Konami’dir. Oyunun tüm tasarımı da Kojima önderliğinde ortaya çıkmıştır.


Özellikle döneminin pek çok bilim kurgu filminden etkilenen bu oyunda gelecekteki bir dünyanın çarpıcı bir tasviri yapılıyor. 21. Yüzyılın ortalarında geçen hikayede korkunç bir biyolojik silah sonucu yok olan dünya anlatılıyor. İnsan nüfusu yerini insansı robotlara bırakırken robot devrimi gerçekleşmekte ve sona kalan insanların da türü tehlikeye girmektedir.

Senaryosu oldukça çarpıcı olan bu oyunda Kojima etkisi oldukça derinden hissediliyor. Snatcher, Kojima tarafından üretilen en cesur ve başarılı oyunlardan biri olarak listemize giriyor.

Policenauts
Policenauts


Yine Konami bünyesinde geliştirilen ve piyasaya sürülen bir Hideo Kojima oyunu olan Policenauts, 1994 yılında piyasaya çıktı. Gelecekte geçen bir oyun olan Policenauts, Jonathan Ingram isimli bir uzay polisinin maceralarına odaklanıyor. Polisiye türünde bir bilim kurgu oyunu olan oyunda gelecekte geçen uzay görevlerine koşan bir karakteri izliyoruz.

Policenauts, yapımcılığı ve tasarımı Kojima tarafından üstlenilen döneminin en iyi oyunlarından biridir. Piyasaya ilk çıktığı dönemde büyük ses getiren oyun, listemizde yer almaya da hak kazanıyor.

Death Stranding
Death Stranding

En iyi Hideo Kojima oyunları listesinde Death Stranding de özel bir yere sahiptir. Metal Gear serisinin ardından bir süre oyun sektöründe yer almayan Kojima, bu sessizliğinin ilk dönüşünü Death Stranding ile yapıyor. Kıyamet sonrası bir dünya üzerinde geçen oyunda Amerika kıtasını bir uçtan diğer bir uca doğru geçmeye çalışan bir adam var. Bu zorlu yolculuk başarı ile sonuçlanırsa da dünyanın eskiye yakın bir hale dönme ihtimali mevcut.

Oyundaki kahramanımıza da Walkind Dead isimli diziden aşina olduğumuz Norman Reedus hayat veriyor. Kojima, bu oyununda farklı bir yöntem deniyor ve yer yer çeşitli mesajlar sunuyor. Özellikle eski firması Konami ile arasındaki gerginliklerden sonra Kojima’dan böyle muhteşem bir oyun görmek oyun severleri büyük ölçüde heyecanlandırmışa benziyor.


Silent Hill
Silent Hill


Kuşkusuz en tartışmalı Hideo Kojima oyunları arasında başı Silent Hill çekiyor. Konami ve Kojima Metal Gear serisi yüzünden mahkemelik olunca bu durumdan şüphesiz Silent Hill için üretilmek istenen yeni oyun da nasibini almış oldu. Korku türünün en çarpıcı oyunlarından biri olan yeni Silent Hill serisi de Kojima dokunuşlarını en net şekilde hissedebileceğiniz kusursuz senaryolu oyunların başında geliyordu. Yeni oyunun iptal edilmesi de özellikle Kojima hayranları tarafından üzüntüyle karşılandı.

Oyun severler de Silent Hill’in demosu olma özelliğini taşıyan P.T ile seriye olan hasretlerini gideriyor. Her ne kadar oyun serisi iptal edilmiş de olsa demoları sayesinde Kojima’nın başyapıtlarından biri olduğu gayet net anlaşılıyor.
 
Üst