Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını sildi

ThunderEfe

efedurmusoglu.com
Moderatör
Katılım
11 Nisan 2020
Mesajlar
126
Tepkime puanı
52
Puanları
50
Madalyalar
2
  • Konu Kaşifi
  • Emektar
Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını sildi!


Apple ile Epic Games arasında yaşanan gerilim tırmanıyor. ABD merkezli teknoloji devi Apple, bu gerilimden ötürü 28 Ağustos tarihini işaret etmişti. Beklenen oldu! Apple, Epic Games için açılan geliştirici hesabını sildi.

Apple Epic Games için açılan geliştirici hesabını neden sildi?
Oyun dünyasının önemli aktörlerinden biri olan Fortnite’ın hem iOS hem de Android tarafından kaldırılması farklı bir noktaya doğru evrilmeye başladı. Epic Games, Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan kaldırması üzerine Apple’a dava açmıştı.
İlgili davada Fortnite’ın App Store’a geri getirilmesi ile alakalı bir konu konuşulmadı ancak Apple 28 Ağustos tarihinin Fortnite için son gün olduğunu söylemişti. O gün geldi çattı ve Epic Games için açılan geliştirici hesabı silindi.

Apple Epic Games gelistirici hesabini sildi


Oyunun artık App Store’a geri gelmesi mümkün gözükmüyor. Zira Fornite’a ait olan geliştirici hesabının silinmesi ve dava sürecinin hâlâ devam etmesi işlerin yokuşa sürüldüğü anlamına geliyor. Buna ek olarak Epic Games’e ait olan diğer oyunlar da App Store ile yollarını ayırmak zorunda kaldı.
Bu davaya ilişkin bir diğer soru ise Unreal Engine’in Apple’dan ceza alıp almayacağı üzerineydi. Yukarıda bahsettiğimiz dava için verilen ilk karardan anlaşıldığı üzere Unreal Engine isimli oyun motoru Fortnite’a uygulanan yaptırımlardan etkilenmeyecek. İlerleyen süreçte neler olacağını göreceğiz fakat ne Apple’ın ne de Epic Games’in geri adım atacağı düşünülüyor.


Epic Games geliştirici hesabı


Apple tarafından yapılan açıklama:
“Epic Games’in geliştirici hesabını App Store’dan silmek zorunda kaldığımız için hayal kırıklığına uğradık. Epic Games’teki ekiple uzun yıllar boyunca etkinlikler ve oyunların sürümleri üzerinde çalıştık. Mahkeme, Epic Games’ten dava devam ettiği sürece App Store için hazırlanan yönergelere uygun bir şekilde davranmasını istedi ancak Epic Games bunu reddetti.”
“Bunun yerine App Store’un kurallarını ihlâl etmeyi sürdüren Fortnite, güncelleme yayımlamaya devam etti. Bu durum App Store’daki diğer tüm geliştiriciler için adil değil ve müşteriler bundan dolayı iki firmanın agresif davranışlarına maruz kaldı. Gelecekte tekrar birlikte çalışabileceğimizi umuyoruz ancak şimdilik bu mümkün değil.”
 
Üst